Marka to coś, co znane jest nam od zarania dziejów. Dawniej, gdy mawiano o kimś, że ma „dobrą markę”, oznaczało to, że jest on godzien zaufania. Że posiada nienaganną reputację. Że jest klasą samą dla siebie. Dziś, choć świat zmienił się w niewyobrażalny sposób, to sam mechanizm kreowania marek jest taki sam jak przed wiekami. Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest i jakie cechy posiada silna marka – czytaj dalej.

 

1) Czym jest marka?

Jeff Bezos, założyciel Amazona powiedział kiedyś coś, co wielu polskich przesiębiorców może przerazić: twoja marka jest tym, co ludzie mówią o tobie, kiedy nie ma cię w pokoju. A propos mówienia, najlepsze marki to te, które można opisać jednym prostym zdaniem. Oczywiście najbardziej niepewnie po usłuszeniu słów Bezosa poczują się ci, których marka, delikatnie mówiąc, jest „mało atrakcyjna i pociągająca”.

 

Inna, choć w sumie dość podobna definicja marki mówi, że brand (marka) jest tym, co myśli klient w chwili zetknięcia się z nią. Jak łatwo się domyślić, wielkość czy branża firmy nie ma w tej sytuacji żadnego znaczenia. Równie silne emocje mogą towarzyszyć spotkaniu klienta z marką motoryzacyjnego giganta, jak i niewielkiej modowej manufaktury.

 

Z marką często kojarzone jest słowo reputacja. To ona sprawia, że szanujące się marki, podobnie zresztą jak ludzie, nie pokazują się w takim czy innym towarzystwie, by nie narazić właśnie tejże reputacji na szwank. Marki takie wiedzą kiedy, gdzie i z kim warto się pojawiać „na mieście”, a w jakich sytuacjach będzie to co najmniej niewskazane.

 

2) Po co mi marka?

Silna marka powoduje u ludzi chwilowe zakłócenia pracy mózgu 🙂 W sytuacji, gdy klient stoi przed sklepową półką, na której zalegają dziesiątki rodzajów przysłowiowego ketchupu, w jego umyśle zaczynają dziać się dziwne rzeczy. „Wyświetla się” logo twojej firmy, przypominają mu się wszystkie przyjemne chwile, jakie spędził w towarzystwie produkatów twojej marki, odtwarza się melodia użyta w twoim spocie reklamowym itd. To wszystko pomaga mu podjąć tę niełatwą w sumie decyzję zakupową. Jednym słowem, silna marka, głęboko zakorzeniona w sercach odbiorców – generuje przychody. A w dłuższej perspektywie może znacząco zwiększać wartość produktów i tym samym wpływać na cenę produktu.

 

3) Marki są jak ludzie

Jakich ludzi lubimy najbardziej? Czy tych, którzy cały czas mówią tylko o sobie, czy bardziej tych, którzy nas słuchają albo zawsze i wszędzie są gotowi przyjść nam z pomocą? Oczywiste jest, że tych drugich. Podobnie jest z markami i ich sposobem komunikowania się z klientami. Wygrywają te, które potrafią słuchać, a następnie odpowiednio reagować na pozyskane w ten sposób informacje.

 

Wracając do ludzi i ich zachowań. Których ludzi szybciej zapamiętujemy: tych, którzy żyją cicho i spokojnie, czy tych, dla których dzień bez kontrowersji jest dniem straconym? Tych, którzy ubierają się tak jak wszycy, czy tych, którzy wybijają się swoją niecodziennością? Znowu odpowiedź nasuwa się sama. Niepowtarzalność i oryginalność to kolejny wyznacznik silnej marki. Owa siła marki przejawia się także w tym, że potrafi ona rzucić wyzwanie marce konkurencyjnej, bo wie, że to doskonały sposób na zaznaczenie się w świadomości potencjalnych klientów.

 

4) Silne marki nie boją się swoich słabości

Tak jak prawdziwy mężczyzna nie wstydzi się łez, tak silna marka nie boi się przyznać do swoich słabości. Choć trzeba przyznać, że są to słabości tylko pozorne. Na przykład takie, gdy marka mówi: zajmuję się X, ale najzwyczajniej w świecie nie znam się na robieniu Y. Jestem wybitnym specjalistą w zakresie Z, ale nie będę zajmować się Q, choćbyś mnie kliencie bardzo o to prosił. Jak widać, silne marki to marki specjalizujące się tylko w jednej dziedzinie, osiągające w niej poziom co najmniej ekspercki.

 

5) Korzyści z budowania marki

Co daje silna marka? Sprawia na przykład, że dostajesz maile czy telefony, w których ktoś prosi cię, żebyś to właśnie ty, twoja firma – pracowała dla niego. Masz bowiem tak świetną reputację w branży, że w naturalny sposób jesteś polecany innym. Przeciętny człowiek zapytany o firmę, która najlepiej wykonuje dane usługi, czy produkuje dane towary – wymienia w pierwszej kolejności twoją markę.

 

Co jeszcze daje? Na przykład to, że coraz częściej jesteś świadkiem sytuacji, w których wracają do ciebie dawni klienci i mówią ci, że mimo, że twoja oferta jest najdroższa, stawki niekiedy nawet wyższe o cały rząd wielkości od stawek konkurencji, a twoje terminy wykonania zlecenia są odległe do granic przyzwoitości – to tylko do ciebie mają bezgraniczne zaufanie.

 

Bezcenne? Ha, i to jak!

 

Silna marka sprawia, że klienci zaczynają się zachowywać jak osoby zakochane. Nie widzą już innych marek. Są uodpornieni na ich wdzięki i zaloty. Klienci są zauroczeni twoją marką, bo podzielają twoje poglądy, jednoczą się wokół twojej wizji, przekonuje ich wreszcie misja, która stoi za twoimi (marki) poczynaniami.

 

Czegoś takiego nie da się przeliczyć na pieniądze, choć bez wątpienia, silna marka bezpośrednio przekłada się na wpływy do firmowej kasy.

 

Chcesz zbudować taką właśnie silną markę? Napisz do mnie!